Share on Linkedin
Share on Twitter
Share on Google Plus
Share on Facebook
Vineri, 20 iulie 2018 - 12:19:00
republicanii

Petrolistul Boldeşti şi Astra II, repartizate în Seria a II-a a Ligii a III-a!


26 august 2016

Ieri, Federaţia Română de Fotbal a stabilit structura şi programul celor 5 serii ale Ligii a III-a, nivel la care s-a ajuns să se joace printr-o simplă solicitare de înscriere, în condiţiile în care nu mai sunt foarte multe echipe capabile din punct de vedere financiar să combată în acest eşalon. S-au adunat 74 de formaţii şi se aşteaptă ca, până marţi, Farul Constanţa, care s-a retras din Liga a II-a şi e în pericol de faliment, să anunţe dacă poate juca sau nu în Liga a III-a. Patru dintre serii au câte 15 formaţii, iar Seria a II-a, în care au fost repartizate şi cele două echipe ce joacă în Prahova, Petrolistul Boldeşti şi Astra II Giurgiu, are 14 şi aşteaptă anunţul Farului pentru a se şti dacă va avea, şi ea, 15.

Tocmai din acest motiv, federaţia a stabilit, pentru Seria a II-a, două variante de program, folosindu-se atât tabela Berger cu 14 echipe, cât şi cea cu 16. Cert este că echipele noastre vor debuta în deplasare în ambele variante, ele urmând să joace la Unirea Slobozia (Petrolistul Boldeşti), respectiv FC Viitorul II (Astra II). Prima etapă este programată la sfârşitul săptămânii viitoare, pe 2-3 septembrie, şi în acest sezon urmând să se joace după sistemul „fiecare cu fiecare”, tur-retur. Promovează în Liga a II-a prima clasată în fiecare serie şi retrogradează ocupantele locurilor 13-15 şi cel mai slab loc 12. Desigur, asta în teorie, pentru că în ultimii ani au fost serii din care, în urma numeroaselor abandonuri, nu a mai retrogradat nimeni.

Iată care este programul Seriei a II-a în varianta actuală, cu 14 echipe:

ETAPA 1

Înainte Modelu - Metaloglobus Bucureşti

Gloria Popeşti Leordeni - Delta Dobrogea Tulcea

Axiopolis Sport Cernavodă - Dinamo II

CSM Olteniţa - Viitorul Domneşti

Unirea Slobozia - Petrolistul Boldeşti

Arsenal Malu - CS Tunari

FC Viitorul II - Astra II

 

ETAPA 2

Delta Dobrogea Tulcea - Înainte Modelu

Dinamo II - Gloria Popeşti Leordeni

Viitorul Domneşti - Axiopolis Sport Cernavodă

Petrolistul Boldeşti - CSM Olteniţa

CS Tunari - Unirea Slobozia

Astra II - Arsenal Malu

Metaloglobus Bucureşti - FC Viitorul II

 

ETAPA 3

Delta Dobrogea Tulcea - Metaloglobus Bucureşti

Înainte Modelu - Dinamo II

Gloria Popeşti Leordeni - Viitorul Domneşti

Axiopolis Sport Cernavodă - Petrolistul Boldeşti

CSM Olteniţa - CS Tunari

Unirea Slobozia - Astra II

Arsenal Malu - FC Viitorul II

 

ETAPA 4

Dinamo II - Delta Dobrogea Tulcea

Viitorul Domneşti - Înainte Modelu

Petrolistul Boldeşti - Gloria Popeşti Leordeni

CS Tunari - Axiopolis Sport Cernavodă

Astra II - CSM Olteniţa

FC Viitorul II - Unirea Slobozia

Metaloglobus Bucureşti - Arsenal Malu

 

ETAPA 5

Dinamo II - Metaloglobus Bucureşti

Delta Dobrogea Tulcea - Viitorul Domneşti

Înainte Modelu - Petrolistul Boldeşti

Gloria Popeşti Leordeni - CS Tunari

Axiopolis Sport Cernavodă - Astra II

CSM Olteniţa - FC Viitorul II

Unirea Slobozia - Arsenal Malu

 

ETAPA 6

Viitorul Domneşti - Dinamo II

Petrolistul Boldeşti - Delta Dobrogea Tulcea

CS Tunari - Înainte Modelu

Astra II - Gloria Popeşti Leordeni

FC Viitorul II - Axiopolis Sport Cernavodă

Arsenal Malu - CSM Olteniţa

Metaloglobus Bucureşti - Unirea Slobozia

 

ETAPA 7

Metaloglobus Bucureşti - Viitorul Domneşti

Dinamo II - Petrolistul Boldeşti

Delta Dobrogea Tulcea - CS Tunari

Înainte Modelu - Astra II

Gloria Popeşti Leordeni - FC Viitorul II

Axiopolis Sport Cernavodă - Arsenal Malu

CSM Olteniţa - Unirea Slobozia

 

ETAPA 8

Petrolistul Boldeşti - Viitorul Domneşti

CS Tunari - Dinamo II

Astra II - Delta Dobrogea Tulcea

FC Viitorul II - Înainte Modelu

Arsenal Malu - Gloria Popeşti Leordeni

Unirea Slobozia - Axiopolis Sport Cernavodă

CSM Olteniţa - Metaloglobus Bucureşti

 

ETAPA 9

Metaloglobus Bucureşti - Petrolistul Boldeşti

Viitorul Domneşti - CS Tunari

Dinamo II - Astra II

Delta Dobrogea Tulcea - FC Viitorul II

Înainte Modelu - Arsenal Malu

Gloria Popeşti Leordeni - Unirea Slobozia

Axiopolis Sport Cernavodă - CSM Olteniţa

 

ETAPA 10

CS Tunari - Petrolistul Boldeşti

Astra II - Viitorul Domneşti

FC Viitorul II - Dinamo II

Arsenal Malu - Delta Dobrogea Tulcea

Unirea Slobozia - Înainte Modelu

CSM Olteniţa - Gloria Popeşti Leordeni

Axiopolis Sport Cernavodă - Metaloglobus Bucureşti

 

ETAPA 11

Metaloglobus Bucureşti - CS Tunari

Petrolistul Boldeşti - Astra II

Viitorul Domneşti - FC Viitorul II

Dinamo II - Arsenal Malu

Delta Dobrogea Tulcea - Unirea Slobozia

Înainte Modelu - CSM Olteniţa

Gloria Popeşti Leordeni - Axiopolis Sport Cernavodă

 

ETAPA 12

Astra II - CS Tunari

FC Viitorul II - Petrolistul Boldeşti

Arsenal Malu - Viitorul Domneşti

Unirea Slobozia - Dinamo II

CSM Olteniţa - Delta Dobrogea Tulcea

Axiopolis Sport Cernavodă - Înainte Modelu

Gloria Popeşti Leordeni - Metaloglobus Bucureşti

 

ETAPA 13

Metaloglobus Bucureşti - Astra II

CS Tunari - FC Viitorul II

Petrolistul Boldeşti - Arsenal Malu

Viitorul Domneşti - Unirea Slobozia

Dinamo II - CSM Olteniţa

Delta Dobrogea Tulcea - Axiopolis Sport Cernavodă

Înainte Modelu - Gloria Popeşti Leordeni


Share on Facebook
Share on Twitter
Share on Google Plus
Share on Linkedin
rating  rating
(170 vizualizări)
Dacă v-a plăcut acest articol, daţi-ne un like:

In Ploiesti gasiti paine traditionala romaneasca coapta in cuptor cu lemne fara E-uri

Adăugaţi un comentariu:
Folosind un cont de facebook:
sau folosind formularul următor:
Nume:

Email:

Comentariul:

Cod siguranţă:
Codul de securitate




Doi sportivi din SUA şi Italia au primit cetăţenie română!



Sport

doi sportivi din sua si italia au primit cetatenie romana
Guvernul a decis acordarea cetăţeniei române sportivilor de înaltă performanţă Ashley Janeen Walker şi Simone Tempestini, ceea ce va permite includerea lor în lotul naţional feminin de baschet, respectiv în lotul naţional de automobilism, în vederea participării la competiţii internaţionale,...


Lasă Iulian Ilie Borussia Dortmund pentru RC Genk?



Sport

lasa iulian ilie borussia dortmund pentru rc genk
Juniorul ploieştean Iulian Ilie (15 ani), crescut de Petrolul şi ajuns, în vara trecută, la Borussia Dortmund, este foarte aproape de a lăsa Germania pentru a trece în Belgia, la Racing Club Genk. Decizia de a pleca a fost luată după ce, din cauza legilor din Germania, care nu i-au permis...


Cătălin Burlacu se întoarce acasă - va juca pentru CSM Ploieşti în Liga Naţională!



Sport

catalin burlacu se intoarce acasa - va juca pentru csm ploiesti in liga nationala
Echipa de baschet masculin a Clubului Sportiv Municipal Ploieşti a făcut, astăzi, primul transfer important în perspectiva participării în Liga Naţională: Cătălin Burlacu a semnat, în prezenţa directorului Cezar Stoichiciu, un contract valabil pentru următorul sezon, cu opţiune de prelungire...


Fundaş central pentru Petrolul: acord cu Amet Ferdin!



Sport

fundas central pentru petrolul acord cu amet ferdin
Conducătorii Petrolului ’52 au reuşit să ajungă la un acord verbal cu fundaşul central Amet Ferdin şi să rezolve, astfel, una dintre problemele mari de lot. În vârstă de 27 de ani, apărătorul care a evoluat în ultimul sezon în liga secundă, la Gloria Buzău, poate juca pe orice post în defensivă,...


Coordonatorul Tricolorului LMV Ploieşti, Cosmin Ghimeş, convocat la echipa naţională!



Sport

coordonatorul tricolorului lmv ploiesti cosmin ghimes convocat la echipa nationala
La Craiova, echipa naţională de volei masculin a României a început pregătirile pentru calificările la ediţia cu numărul 30 a Campionatului European, programată în 2017, în Polonia. Selecţionerul Dănuţ Pascu a convocat un lot de 21 de jucători, printre care şi „căpitanul” echipei Tricolorul...


Design si programare web: ing. Constantin Iancu
ISSN 2501-8612, ISSN-L 2501-8612
Actualizat la 6 februarie 2017
Autentificare
Responsive website newspaper by eng. Constantin Ianc
republicanii.ro