Share on Linkedin
Share on Twitter
Share on Google Plus
Share on Facebook
Marţi, 16 octombrie 2018 - 4:51:06
republicanii

Handbalistele de la CSM Ploieşti, învinse la debutul în Liga Naţională!


13 septembrie 2016

Handbalistele de la CSM Ploieşti au debutat, astăzi, la prânz, în noua ediţie a Ligii Naţionale şi au făcut un meci mare, în condiţiile în care s-a jucat partida, chiar dacă nu au reuşit să ia vreun punct în faţa Zalăului. A fost eşec la limită, 25-26 (11-11), decis de unele mici inexactităţi, dar, mai ales, de lipsa de soluţii pe banca echipei noastre, acolo unde, ca jucătoare de câmp, au luat loc doar junioarele Anisa Şerban, Isabela Dragnea şi Bianca Marin, plus Izabela Mitrescu, fără prea multă experienţă la nivel de senioare. În plus, jucând un meci întreg cu o improvizaţie în faza de atac, postul de extremă dreaptă fiind ocupat, pe rând, de unul dintre pivoţii Burtea-Shutska şi Dinu, iar schemele de joc fiind clar limitate din acest motiv, e greu să câştigi un meci de Liga Naţională.

Chiar şi aşa, cu o ambiţie care e greu de înţeles de unde mai vine după patru luni fără salarii, fetele noastre au luptat admirabil în partida de astăzi, două treimi din meci disputându-se sub semnul unui echilibru evident. Oaspetele au început mai bine şi au condus cu 2-0 şi 5-3, dar CSM-ul a revenit rapid şi, după patru goluri consecutive, avea 7-5 (minutul 13). A fost momentul în care a venit primul „7 metri” ratat de Dmitrovic - şut în bară, şi imediat replica zălăuancelor s-a făcut simţită, tabela răsturnându-se la 7-8 (18). Din acel moment, s-a mers „cap la cap” până în minutul 38 (14-14), cele două formaţii alternând la conducere pe tabela de marcaj.

Trei goluri consecutive ale Zalăului au rupt însă decisiv echilibrul (14-17) şi, chiar dacă Neven Hrupec a cerut imediat time-out, avantajul oaspetelor a rămas în marja de 3-4 goluri. S-a ajuns la 18-23 (minutul 50) şi 21-26 (56), iar zvâcnirea din ultimele minute, concretizată într-un parţial de 4-0, nu a mai contat decât la imaginea unui eşec onorabil atât ca diferenţă, cât şi dacă se ţine cont de faptul că echipa noastră a mizat aproape permanent pe doar 6 jucătoare de câmp senioare, dintre care două, Bozovic şi Dinu, venite după operaţii ce le-au ţinut luni bune departe de parchet.

În campionat urmează, luni, o deplasare la Roman, dar, până atunci, e meciul retur din Cupa EHF, cu HC Neistin, programat sâmbătă, de la ora 18.00, în Sala Sporturilor Olimpia.

CSM Ploieşti - HC Zalău 25-26 (11-11)

Sala: „Olimpia”. Spectatori: 300.

CSM Ploieşti: Tatalovic - Burtea-Shutska (3 goluri), Dmitrovic (6, 2 din „7 metri”), Balaban-Curtean (2), I. Dinu (1), Bozovic (5), Chiricuţă (7, 4 din „7 metri”). Au mai jucat: A. Dumitru - Mitrescu, Dragnea (1 gol). Antrenor: Neven Hrupec.

HC Zalău: P. Vişan - Trif (1 gol), Tămaş (6), Drăguţ (4), Bloj, Rob (6, 3 din „7 metri”), Panici (5). Au mai evoluat: Ciolan, Crap (3 goluri), Klimek, Cr. Nica (1), Constantinescu. Antrenor: Gheorghe Tadici.

Arbitri: Marian Drăghici şi Victor Drăguţ (ambii din Vrancea).

Observator FRH: Vlad Ionescu (Bucureşti).

Statisticile partidei

Aruncări „7 metri”: 8/2 ratate - 3/0 ratate.

Eliminări „2 minute”: 6 (Chiricuţă - 2, I. Dinu, Dragnea, Dmitrovic, Bozovic) – 7 (Bloj, Tămaş, Constantinescu, Crap - 2, Trif, Drăguţ).


Share on Facebook
Share on Twitter
Share on Google Plus
Share on Linkedin
rating  rating  rating
(276 vizualizări)
Dacă v-a plăcut acest articol, daţi-ne un like:

In Ploiesti gasiti paine traditionala romaneasca coapta in cuptor cu lemne fara E-uri

Adăugaţi un comentariu:
Folosind un cont de facebook:
sau folosind formularul următor:
Nume:

Email:

Comentariul:

Cod siguranţă:
Codul de securitate
Neşansă în noroi: Tricolorul Breaza – Petrolul Ploieşti 1-1 (0-0)!Sport

nesansa in noroi tricolorul breaza  petrolul ploiesti 1-1 0-0
După opt victorii consecutive, Petrolul s-a încurcat, astăzi, la Breaza, în faţa unei formaţii care a rezistat asalturilor „lupilor” şi, cu ceva mai multă şansă, a reuşit să fure un punct la care probabil puţini sperau înaintea jocului. Aşa cum îi stă bine formaţiei care domină...


Un nou termen din partea FRH pentru CSM Ploieşti: miercuri, 31 august!Sport

un nou termen din partea frh pentru csm ploiesti miercuri 31 august
Site-ul oficial al Clubului Sportiv Municipal Ploieşti anunţă că, astăzi, s-a obţinut o nouă păsuire din partea Federaţiei Române de Handbal privind confirmarea participării echipelor de handbal ale clubului în Liga Naţională (feminin) şi Divizia A (masculin), noul termen stabilit fiind...


Handbaliştii de la CSM Ploieşti, la primul meci oficial în Sala „Olimpia”!Sport

handbalistii de la csm ploiesti la primul meci oficial in sala olimpia
După ce au stat în prima rundă, iar săptămâna trecută au câştigat clar la Bacău, scor 34-29, handbaliştii de la CSM Ploieşti dispută, mâine, de la ora 11.00, primul meci oficial din acest sezon în Sala Sporturilor Olimpia. Şi se anunţă festival de goluri, pentru că oaspete va fi ultima...


Titi Tudor, somat de ANAF, lămurit „buştean” de primar!Sport

titi tudor somat de anaf lamurit bustean de primar
Antrenorul emerit Titi Tudor a fost prezent, astăzi, la şedinţa extraordinară a Consiliului Local Ploieşti, convocată pentru un proiect ce avea tangenţă cu CSM Ploieşti, clubul unde activează tehnicianul, dar viza stabilirea tarifelor de la Hipodromul Ploieşti. Maestrul tocmai a primit...


Încep înscrierile la Cupa ”Moş Crăciun”!Sport

incep inscrierile la cupa mos craciun
Cea mai îndrăgită competiţie de fotbal juvenil, Cupa ”Moş Crăciun”, a ajuns la ediţia a XXIV-a, anul acesta întrecerea fiind rezervată copiilor născuţi în/după 1 ianuarie 2004. Echipele care doresc să se înscrie la această competiţie o pot face până luni, 5 decembrie, ora 12.00. Şedinţa...


Design si programare web: ing. Constantin Iancu
ISSN 2501-8612, ISSN-L 2501-8612
Actualizat la 6 februarie 2017
Autentificare
Responsive website newspaper by eng. Constantin Ianc
republicanii.ro