Share on Linkedin
Share on Twitter
Share on Google Plus
Share on Facebook
Luni, 10 decembrie 2018 - 8:00:37
republicanii

Handbalistele de la CSM Ploieşti, învinse la debutul în Liga Naţională!


13 septembrie 2016

Handbalistele de la CSM Ploieşti au debutat, astăzi, la prânz, în noua ediţie a Ligii Naţionale şi au făcut un meci mare, în condiţiile în care s-a jucat partida, chiar dacă nu au reuşit să ia vreun punct în faţa Zalăului. A fost eşec la limită, 25-26 (11-11), decis de unele mici inexactităţi, dar, mai ales, de lipsa de soluţii pe banca echipei noastre, acolo unde, ca jucătoare de câmp, au luat loc doar junioarele Anisa Şerban, Isabela Dragnea şi Bianca Marin, plus Izabela Mitrescu, fără prea multă experienţă la nivel de senioare. În plus, jucând un meci întreg cu o improvizaţie în faza de atac, postul de extremă dreaptă fiind ocupat, pe rând, de unul dintre pivoţii Burtea-Shutska şi Dinu, iar schemele de joc fiind clar limitate din acest motiv, e greu să câştigi un meci de Liga Naţională.

Chiar şi aşa, cu o ambiţie care e greu de înţeles de unde mai vine după patru luni fără salarii, fetele noastre au luptat admirabil în partida de astăzi, două treimi din meci disputându-se sub semnul unui echilibru evident. Oaspetele au început mai bine şi au condus cu 2-0 şi 5-3, dar CSM-ul a revenit rapid şi, după patru goluri consecutive, avea 7-5 (minutul 13). A fost momentul în care a venit primul „7 metri” ratat de Dmitrovic - şut în bară, şi imediat replica zălăuancelor s-a făcut simţită, tabela răsturnându-se la 7-8 (18). Din acel moment, s-a mers „cap la cap” până în minutul 38 (14-14), cele două formaţii alternând la conducere pe tabela de marcaj.

Trei goluri consecutive ale Zalăului au rupt însă decisiv echilibrul (14-17) şi, chiar dacă Neven Hrupec a cerut imediat time-out, avantajul oaspetelor a rămas în marja de 3-4 goluri. S-a ajuns la 18-23 (minutul 50) şi 21-26 (56), iar zvâcnirea din ultimele minute, concretizată într-un parţial de 4-0, nu a mai contat decât la imaginea unui eşec onorabil atât ca diferenţă, cât şi dacă se ţine cont de faptul că echipa noastră a mizat aproape permanent pe doar 6 jucătoare de câmp senioare, dintre care două, Bozovic şi Dinu, venite după operaţii ce le-au ţinut luni bune departe de parchet.

În campionat urmează, luni, o deplasare la Roman, dar, până atunci, e meciul retur din Cupa EHF, cu HC Neistin, programat sâmbătă, de la ora 18.00, în Sala Sporturilor Olimpia.

CSM Ploieşti - HC Zalău 25-26 (11-11)

Sala: „Olimpia”. Spectatori: 300.

CSM Ploieşti: Tatalovic - Burtea-Shutska (3 goluri), Dmitrovic (6, 2 din „7 metri”), Balaban-Curtean (2), I. Dinu (1), Bozovic (5), Chiricuţă (7, 4 din „7 metri”). Au mai jucat: A. Dumitru - Mitrescu, Dragnea (1 gol). Antrenor: Neven Hrupec.

HC Zalău: P. Vişan - Trif (1 gol), Tămaş (6), Drăguţ (4), Bloj, Rob (6, 3 din „7 metri”), Panici (5). Au mai evoluat: Ciolan, Crap (3 goluri), Klimek, Cr. Nica (1), Constantinescu. Antrenor: Gheorghe Tadici.

Arbitri: Marian Drăghici şi Victor Drăguţ (ambii din Vrancea).

Observator FRH: Vlad Ionescu (Bucureşti).

Statisticile partidei

Aruncări „7 metri”: 8/2 ratate - 3/0 ratate.

Eliminări „2 minute”: 6 (Chiricuţă - 2, I. Dinu, Dragnea, Dmitrovic, Bozovic) – 7 (Bloj, Tămaş, Constantinescu, Crap - 2, Trif, Drăguţ).


Share on Facebook
Share on Twitter
Share on Google Plus
Share on Linkedin
rating  rating  rating
(276 vizualizări)
Dacă v-a plăcut acest articol, daţi-ne un like:

In Ploiesti gasiti paine traditionala romaneasca coapta in cuptor cu lemne fara E-uri

Adăugaţi un comentariu:
Folosind un cont de facebook:
sau folosind formularul următor:
Nume:

Email:

Comentariul:

Cod siguranţă:
Codul de securitate
Calcule la Euro, doar victoria duce România 100% în optimi!Sport

calcule la euro doar victoria duce romania 100 in optimi
România are un singur punct după două meciuri la Euro 2016, dar şansele de calificare în optimile de finală ale competiţiei sunt reale, dar condiţionate de o victorie în meciul de duminică, împotriva Albaniei. Sistemul de la această ediţie le oferă şi formaţiilor de pe locul al 3-lea în grupe...


Vezi unde a ajuns fostul petrolist Alexandru Benga!Sport

vezi unde a ajuns fostul petrolist alexandru benga
Fostul jucător al Petrolului, Alexandru Benga, s-a transferat în Cipru! Fotbalistul originar din Braşov a semnat un contract pe un an de zile cu formaţia cipriotă Ermis Aradippou, ocupanta locului al 8-lea în sezonul trecut. "Am venit în Cipru în urmă cu două săptămâni. Sunt coleg cu Sârghi,...


CSM Ploieşti are echipă, nu însă şi bani pentru returul cu HC Neistin!Sport

csm ploiesti are echipa nu insa si bani pentru returul cu hc neistin
Echipa de handbal feminin a Clubului Sportiv Municipal Ploieşti este în pericol să nu poată disputa partida retur a dublei cu HC Neistin, din primul tur al Cupei EHF, programată mâine, de la ora 18.00, în Sala Sporturilor Olimpia! Şi asta, din cauză că, în acest moment, clubul nu dispune de...


Turneul de volei în Sala „Olimpia”, în perioada 9-11 septembrie!Sport

turneul de volei in sala olimpia in perioada 9-11 septembrie
Echipa de volei Tricolorul LMV Ploieşti va organiza, în perioada 9-11 septembrie, în Sala Sporturilor „Olimpia”, un turneu amical de volei la care vor fi prezente numai echipe prim-divizionare. Alături de Tricolorul LMV urmează să mai participe CS Arcada Galaţi - medaliata cu bronz din...


AS Petrolul’52 Ploieşti vrea gratuitate la meciurile de pe „Ilie Oană”!Sport

as petrolul52 ploiesti vrea gratuitate la meciurile de pe ilie oana
Amânarea startului Ligii A Prahova cu o săptămână le-a picat bine celor de la Petrolul ’52 în primul rând în perspectiva definitivării lotului pentru noul sezon şi a legitimării jucătorilor, dar nu trebuie neglijat nici aspectul legat de problema stadionului. „Lupii” sunt decişi să joace pe...


Design si programare web: ing. Constantin Iancu
ISSN 2501-8612, ISSN-L 2501-8612
Actualizat la 6 februarie 2017
Autentificare
Responsive website newspaper by eng. Constantin Ianc
republicanii.ro