Share on Linkedin
Share on Twitter
Share on Google Plus
Share on Facebook
Vineri, 22 februarie 2019 - 9:46:31
republicanii

Handbalistele de la CSM Ploieşti, învinse la debutul în Liga Naţională!


13 septembrie 2016

Handbalistele de la CSM Ploieşti au debutat, astăzi, la prânz, în noua ediţie a Ligii Naţionale şi au făcut un meci mare, în condiţiile în care s-a jucat partida, chiar dacă nu au reuşit să ia vreun punct în faţa Zalăului. A fost eşec la limită, 25-26 (11-11), decis de unele mici inexactităţi, dar, mai ales, de lipsa de soluţii pe banca echipei noastre, acolo unde, ca jucătoare de câmp, au luat loc doar junioarele Anisa Şerban, Isabela Dragnea şi Bianca Marin, plus Izabela Mitrescu, fără prea multă experienţă la nivel de senioare. În plus, jucând un meci întreg cu o improvizaţie în faza de atac, postul de extremă dreaptă fiind ocupat, pe rând, de unul dintre pivoţii Burtea-Shutska şi Dinu, iar schemele de joc fiind clar limitate din acest motiv, e greu să câştigi un meci de Liga Naţională.

Chiar şi aşa, cu o ambiţie care e greu de înţeles de unde mai vine după patru luni fără salarii, fetele noastre au luptat admirabil în partida de astăzi, două treimi din meci disputându-se sub semnul unui echilibru evident. Oaspetele au început mai bine şi au condus cu 2-0 şi 5-3, dar CSM-ul a revenit rapid şi, după patru goluri consecutive, avea 7-5 (minutul 13). A fost momentul în care a venit primul „7 metri” ratat de Dmitrovic - şut în bară, şi imediat replica zălăuancelor s-a făcut simţită, tabela răsturnându-se la 7-8 (18). Din acel moment, s-a mers „cap la cap” până în minutul 38 (14-14), cele două formaţii alternând la conducere pe tabela de marcaj.

Trei goluri consecutive ale Zalăului au rupt însă decisiv echilibrul (14-17) şi, chiar dacă Neven Hrupec a cerut imediat time-out, avantajul oaspetelor a rămas în marja de 3-4 goluri. S-a ajuns la 18-23 (minutul 50) şi 21-26 (56), iar zvâcnirea din ultimele minute, concretizată într-un parţial de 4-0, nu a mai contat decât la imaginea unui eşec onorabil atât ca diferenţă, cât şi dacă se ţine cont de faptul că echipa noastră a mizat aproape permanent pe doar 6 jucătoare de câmp senioare, dintre care două, Bozovic şi Dinu, venite după operaţii ce le-au ţinut luni bune departe de parchet.

În campionat urmează, luni, o deplasare la Roman, dar, până atunci, e meciul retur din Cupa EHF, cu HC Neistin, programat sâmbătă, de la ora 18.00, în Sala Sporturilor Olimpia.

CSM Ploieşti - HC Zalău 25-26 (11-11)

Sala: „Olimpia”. Spectatori: 300.

CSM Ploieşti: Tatalovic - Burtea-Shutska (3 goluri), Dmitrovic (6, 2 din „7 metri”), Balaban-Curtean (2), I. Dinu (1), Bozovic (5), Chiricuţă (7, 4 din „7 metri”). Au mai jucat: A. Dumitru - Mitrescu, Dragnea (1 gol). Antrenor: Neven Hrupec.

HC Zalău: P. Vişan - Trif (1 gol), Tămaş (6), Drăguţ (4), Bloj, Rob (6, 3 din „7 metri”), Panici (5). Au mai evoluat: Ciolan, Crap (3 goluri), Klimek, Cr. Nica (1), Constantinescu. Antrenor: Gheorghe Tadici.

Arbitri: Marian Drăghici şi Victor Drăguţ (ambii din Vrancea).

Observator FRH: Vlad Ionescu (Bucureşti).

Statisticile partidei

Aruncări „7 metri”: 8/2 ratate - 3/0 ratate.

Eliminări „2 minute”: 6 (Chiricuţă - 2, I. Dinu, Dragnea, Dmitrovic, Bozovic) – 7 (Bloj, Tămaş, Constantinescu, Crap - 2, Trif, Drăguţ).


Share on Facebook
Share on Twitter
Share on Google Plus
Share on Linkedin
rating  rating  rating
(278 vizualizări)
Dacă v-a plăcut acest articol, daţi-ne un like:

In Ploiesti gasiti paine traditionala romaneasca coapta in cuptor cu lemne fara E-uri

Adăugaţi un comentariu:
Folosind un cont de facebook:
sau folosind formularul următor:
Nume:

Email:

Comentariul:

Cod siguranţă:
Codul de securitate
Spectacolson la Euro 2016: Franţa e în semifinale, dar Islanda a murit frumos!Sport

spectacolson la euro 2016 franta e in semifinale dar islanda a murit frumos
Franţa a completat, în această seară, tabloul semifinalelor de la Campionatul European de fotbal pe care îl organizează în această perioadă, după ce a trecut cu 5-2 (4-0) de surpriza Islanda. Elevii lui Didier Deschamps nu le-au dat nicio şansă nordicilor şi au condus la pauză cu 4-0,...


Vezi toate rezultatele din fotbalul judeţean: Superliga B şi Liga B Prahova!Sport

vezi toate rezultatele din fotbalul judetean superliga b si liga b prahova
La finalul săptămânii trecute s-a desfăşurat o nouă etapă din cadrul campionatelor organizate de către AJF Prahova. Dacă cel de-al doilea campionat judeţean a ajuns la cea de-a treia etapă, în cele şase serii din Liga B s-a disputat prima etapă a stagiunii. Rezultatele complete în cadrul...


Meci nebun în Liga A Prahova: CSO Plopeni – CS Păuleşti 4-4!Sport

meci nebun in liga a prahova cso plopeni  cs paulesti 4-4
Runda a 6-a a Ligii A Prahova a fost închisă, ieri, de un meci extrem de spectaculos, între CSO Plopeni şi CS Păuleşti, încheiat cu un incredibil 4-4. Amânată din cauza participării mai multor jucători din cadrul celor două echipe în selecţionata Prahova-Muntenia ce a evoluat săptămâna trecută...


Start în Liga A Prahova: CS Blejoi a făcut scor cu Ceptura!Sport

start in liga a prahova cs blejoi a facut scor cu ceptura
Petrolul Ploieşti debutează mâine în Liga A Prahova, urmând să joace, de la ora 11.00, la CS Păuleşti, şi să închidă prima etapă a eşalonului de elită judeţean. Astăzi, de la orele 11.00 şi 18.00, s-au disputat toate celelalte şapte partide ale rundei inaugurale din Liga A Prahova,...


Viceprimarul Ganea merge la Guvern pentru a rezolva problema salariilor restante de la CSM PloieştiSport

viceprimarul ganea merge la guvern pentru a rezolva problema salariilor restante de la csm ploiesti
Viceprimarul Cristian Ganea a decis să se implice pentru rezolvarea problemei salariilor restante de la CSM Ploieşti. Conform Jurnalului Prahovean, viceprimarul Ganea s-a întâlnit cu fetele din echipa de handbal a CMS, care i-au comunicat că vor depune memorii pentru a deveni jucătoare libere...


Design si programare web: ing. Constantin Iancu
ISSN 2501-8612, ISSN-L 2501-8612
Actualizat la 6 februarie 2017
Autentificare
Responsive website newspaper by eng. Constantin Ianc
republicanii.ro