Share on Linkedin
Share on Twitter
Share on Google Plus
Share on Facebook
Vineri, 17 august 2018 - 1:02:18
republicanii

Handbalistele de la CSM Ploieşti, învinse la debutul în Liga Naţională!


13 septembrie 2016

Handbalistele de la CSM Ploieşti au debutat, astăzi, la prânz, în noua ediţie a Ligii Naţionale şi au făcut un meci mare, în condiţiile în care s-a jucat partida, chiar dacă nu au reuşit să ia vreun punct în faţa Zalăului. A fost eşec la limită, 25-26 (11-11), decis de unele mici inexactităţi, dar, mai ales, de lipsa de soluţii pe banca echipei noastre, acolo unde, ca jucătoare de câmp, au luat loc doar junioarele Anisa Şerban, Isabela Dragnea şi Bianca Marin, plus Izabela Mitrescu, fără prea multă experienţă la nivel de senioare. În plus, jucând un meci întreg cu o improvizaţie în faza de atac, postul de extremă dreaptă fiind ocupat, pe rând, de unul dintre pivoţii Burtea-Shutska şi Dinu, iar schemele de joc fiind clar limitate din acest motiv, e greu să câştigi un meci de Liga Naţională.

Chiar şi aşa, cu o ambiţie care e greu de înţeles de unde mai vine după patru luni fără salarii, fetele noastre au luptat admirabil în partida de astăzi, două treimi din meci disputându-se sub semnul unui echilibru evident. Oaspetele au început mai bine şi au condus cu 2-0 şi 5-3, dar CSM-ul a revenit rapid şi, după patru goluri consecutive, avea 7-5 (minutul 13). A fost momentul în care a venit primul „7 metri” ratat de Dmitrovic - şut în bară, şi imediat replica zălăuancelor s-a făcut simţită, tabela răsturnându-se la 7-8 (18). Din acel moment, s-a mers „cap la cap” până în minutul 38 (14-14), cele două formaţii alternând la conducere pe tabela de marcaj.

Trei goluri consecutive ale Zalăului au rupt însă decisiv echilibrul (14-17) şi, chiar dacă Neven Hrupec a cerut imediat time-out, avantajul oaspetelor a rămas în marja de 3-4 goluri. S-a ajuns la 18-23 (minutul 50) şi 21-26 (56), iar zvâcnirea din ultimele minute, concretizată într-un parţial de 4-0, nu a mai contat decât la imaginea unui eşec onorabil atât ca diferenţă, cât şi dacă se ţine cont de faptul că echipa noastră a mizat aproape permanent pe doar 6 jucătoare de câmp senioare, dintre care două, Bozovic şi Dinu, venite după operaţii ce le-au ţinut luni bune departe de parchet.

În campionat urmează, luni, o deplasare la Roman, dar, până atunci, e meciul retur din Cupa EHF, cu HC Neistin, programat sâmbătă, de la ora 18.00, în Sala Sporturilor Olimpia.

CSM Ploieşti - HC Zalău 25-26 (11-11)

Sala: „Olimpia”. Spectatori: 300.

CSM Ploieşti: Tatalovic - Burtea-Shutska (3 goluri), Dmitrovic (6, 2 din „7 metri”), Balaban-Curtean (2), I. Dinu (1), Bozovic (5), Chiricuţă (7, 4 din „7 metri”). Au mai jucat: A. Dumitru - Mitrescu, Dragnea (1 gol). Antrenor: Neven Hrupec.

HC Zalău: P. Vişan - Trif (1 gol), Tămaş (6), Drăguţ (4), Bloj, Rob (6, 3 din „7 metri”), Panici (5). Au mai evoluat: Ciolan, Crap (3 goluri), Klimek, Cr. Nica (1), Constantinescu. Antrenor: Gheorghe Tadici.

Arbitri: Marian Drăghici şi Victor Drăguţ (ambii din Vrancea).

Observator FRH: Vlad Ionescu (Bucureşti).

Statisticile partidei

Aruncări „7 metri”: 8/2 ratate - 3/0 ratate.

Eliminări „2 minute”: 6 (Chiricuţă - 2, I. Dinu, Dragnea, Dmitrovic, Bozovic) – 7 (Bloj, Tămaş, Constantinescu, Crap - 2, Trif, Drăguţ).


Share on Facebook
Share on Twitter
Share on Google Plus
Share on Linkedin
rating  rating  rating
(276 vizualizări)
Dacă v-a plăcut acest articol, daţi-ne un like:

In Ploiesti gasiti paine traditionala romaneasca coapta in cuptor cu lemne fara E-uri

Adăugaţi un comentariu:
Folosind un cont de facebook:
sau folosind formularul următor:
Nume:

Email:

Comentariul:

Cod siguranţă:
Codul de securitate
În Liga Naţională de Handbal se joacă pe invitaţii: Cetate Deva, în locul Buzăului!Sport

in liga nationala de handbal se joaca pe invitatii cetate deva in locul buzaului
Federaţia Română de Handbal s-a văzut, zilele acestea, pusă în situaţia de a rămâne cu doar 13 echipe în Liga Naţională de Handbal Feminin, după ce HM Buzău, formaţie invitată să participe, a declinat, într-un final, propunerea primită. Gruparea buzoiană a invocat problemele financiare cu care...


Petrolul ’52 Ploieşti are în probe alţi trei jucători!Sport

petrolul 52 ploiesti are in probe alti trei jucatori
Mai sunt patru zile până la debutul Petrolului ’52 în Liga A Prahova, iar oficialii clubului încearcă să întărească lotul de jucători pe posturile considerate deficitare. Drept urmare, la antrenamentele conduse de Tavi Grigore au apărut, ieri, trei jucători noi: un portar, un fundaş central şi...


Ce soluţii sunt pentru antrenorii Centrului de Copii şi Juniori de la Petrolul?Sport

ce solutii sunt pentru antrenorii centrului de copii si juniori de la petrolul
Blocajul total de la CSM Ploieşti, acolo unde, de ieri, s-a suspendat orice activitate, lasă în aer şi proiectul ce viza trecerea Centrului de Copii şi Juniori al Petrolului la clubul finanţat (vorba vine) de Primăria Ploieşti. Astfel, deşi în şedinţa Consiliului Local Ploieşti din data de 28...


Bre, buni sunt „lupii”: Petrolul câştigă clar, cu 4-1!Sport

bre buni sunt lupii petrolul castiga clar cu 4-1
AFC Brebu a fost victimă sigură pe „Ilie Oană”, în faţa unei echipe a Petrolului care nu a acuzat plecările lui Micu şi Puchea şi a avut o evoluţie consistentă şi în această seară. Cei care aşteptau un nou iureş al favoriţilor au avut de aşteptat puţin, pentru că AFC Brebu a stat ceva mai bine...


Un punct „ciupit” de Ţînţaru, dar Petrolul a debutat promiţător!Sport

un punct ciupit de tintaru dar petrolul a debutat promitator
Petrolul şi-a început, astăzi, aventura în Liga A Prahova cu o remiză, 1-1, pe terenul de la Păuleşti, acolo unde 1.500 de spectatori, dintre care cam 95% iubitori de galben-albastru, au fost prezenţi pentru a asista la renaşterea „lupilor”. Într-o formulă echilibrată, coerentă pentru...


Design si programare web: ing. Constantin Iancu
ISSN 2501-8612, ISSN-L 2501-8612
Actualizat la 6 februarie 2017
Autentificare
Responsive website newspaper by eng. Constantin Ianc
republicanii.ro